Inwestycje w innowacje

Dodano

Każda nowa firma ma podobny problem. Dużo pomysłów/innowacji, ale zbyt mało pieniędzy aby je wdrożyć. Od tego są inwestorzy. Inwestorzy, a inwestorem może być każdy z gotówką (niekoniecznie fundusz inwestycyjny), kto chce zainwestować i zarobić. Bo kto nie chce zarobić?

 

Trzeba jednak ofertę inwestycyjną dopasować do potrzeb/wymagań inwestora, tak samo jak trzeba dopasować produkt do potrzeb klienta. I tu jest wyzwanie, bo to nie jest takie proste. Spójrzmy na następujący przykład.
Mała firma, rozwija się, ma zyski i potrzebuje $100,000 na szybszy rozwój.
– Duży fundusz inwestycyjny raczej w to nie wejdzie. Oni inwestują miliony lub dziesiątki milionów. Im inwestycja $100k nie opłaca się, nawet gdyby dostali zwrot 10x. Po prostu nie mają czasu zajmować się tak małymi inwestycjami.
– Są mniejsze fundusze, które celują w takie inwestycje. Dla nich ważne jest wyjście z inwestycji jak dla każdego inwestora. Nawet gdyby mała firma odniosła sukces, to inwestor ma pakiet mniejszościowy w prywatnej firmie, co nic inwestorowi nie daje. Oni chcą spieniężyć swoje udziały, a więc trzeba firmę sprzedać. Tylko komu i ile za to można dostać. Jeśli przekonamy inwestora, że firmę się sprzeda, to szansa na inwestycję jest spora.
– Można też szukać inwestorów prywatnych, z których każdy zainwestuje $10k. To może się udać jeśli np. inwestor pożycza pieniądze na wysoki procent (to nie musi być pożyczka, lecz specjalny pakiet udziałów). Na przykład, za 3 lat dostanie $20k, czyli zarobi 100%.

 

Czasami jestem pytany o to, czy inwestorzy są również zainteresowani długoterminowymi zyskami i powolnym rozwijaniem firmy. W praktyce zyski firmy są małe. Typowo jest to 10% – 15% przychodu, jeśli firma dobrze prosperuje i nie musi dużo inwestować w dalszy rozwój, co zdarza się bardzo rzadko. W związku z tym zysków prawie nie ma. W dodatku, założyciel i główny właściciel firmy możne sobie i pracownikom wypłacać spore pensje, które obniżają zyski. Dlatego inwestor nie będzie wchodził w inwestycje na zasadzie podziału zysków. Jak pisałem powyżej, może wejść, ale na zasadzie pożyczki z określonym z góry terminem i sporymi odsetkami. Trzeba pokazać inwestorowi, że zarobi 100%, 200% lub 300% w stosunkowo krótkim czasie. Takie odsetki są bardzo wysokie, ale trzeba wziąć pod uwagę, że inwestor możne stracić pieniądze, które zainwestował jeśli firmie biznes się nie uda.

4 thoughts on “Inwestycje w innowacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *