Jak można znaleźć chętnego do zakupu firmy?

Dodano

Są różne możliwości. Jedną z nich jest skorzystanie z firmy pośredniczącej, która specjalizuje się w takich transakcjach. Co wnoszą takie firmy? Przede wszystkim kontakty. Wiedzą kto kupuje (które firmy), kto w danej dużej firmie czym się zajmuje oraz jakimi rozwiązaniami mogliby być zainteresowani (produkt, technologie). Tacy pośrednicy mają rozeznanie i mogą nakierować firmę na potencjalnych nabywców. Skorzystałem z pośrednika w ostatniej firmie, ale akurat u mnie się nie sprawdził. Korzystniejsza była druga ścieżka.

Drugą ścieżką jest partnerstwo z większą firmą. Takim partnerstwem może być zainteresowana np. firma, która ma dużo klientów, którzy mogą od niej coś jeszcze dokupić. Jeśli mamy produkt pasujący do ich grupy docelowej, to chętnie zaproponują nasz produkt swoim klientom (możliwe, że pod swoją marką). Oczywiście, jeśli są przekonani, że produkt jest dobry i będzie się sprzedawał, to pojawia się pytanie: a może by kupić całą firmę? Tak właśnie było w przypadku mojej ostatniej firmy. Podczas negocjacji związanych z partnerstwem padło pytanie: „A, czy myślałeś kiedyś o sprzedaży firmy?”. Odpowiedziałem, że każda firma jest na sprzedaż-to kwestia ceny. Wysłali ofertę, ale była za mała. Negocjowaliśmy jeszcze z pół roku i udało się domknąć transakcję. Dużo pomogło, że wcześniej już było badanie możliwości współpracy, poznaliśmy się.

One thought on “Jak można znaleźć chętnego do zakupu firmy?

  1. nic dodać nic ująć. od 18 lat pracuje jako i pośrednik doradca M&A, w pl i w de. mam swoje biznesy. Rozróżnił bym doradcę M&A od pośrednika. To niestety często jest mylone. Pewnie dlatego CI ten pośrednik nie pomógł. Pośrednicy zazwyczaj przeszkadzają. brak win win, brak bezpośredniej komunikacji. To zawsze szkodzi. Dlatego pośrednicy utrudniają kontakt. Wszelaki. Z pośrednikiem lepiej się umówić na % za pośrednictwo i samemu zapinać tematy. Dlatego się dogadałeś bezpośrednio.nihil novi. W USA, DE, jest znacznie łatwiej niż w PL – kapitalizm łupany ma swoje konsekwencje. Doradcy to co innego. Generalnie dziękuje za to że chce CI się robić to co robisz. Ps. Czy zbierałeś najwięcej robaków?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *